Session
op:invent
Mål
Målet med op:invent är att vara ett årligt återkommande event för att dela erfarenheter och kompetens inom AWS-området och bygga nätverk för konsulter som vill bygga bra grejer i och med AWS, och att stödja och lyfta konsulter vid kontor som inte har lika stark AWS-etablering som andra. Förhoppningen är att de mer juniora och halvjuniora förmågorna kommer att känna sig stärkta att anordna AWS-pass på sina egna kontors kompetensdagar. Vi har som målsättning att få minste en deltagare från varje kontor med sikte på att det ska finnas en AWS-“evangelist” på varje kontor efter konferensen.
Det kan leda till att vi kan få fler AWS-affärer på fler marknader.
Struktur
Vi planerar för en grupp om drygt 30 första året, varav ungefär 20 förväntas aktivt bidra med innehåll eller organisation. Det behövs en viss fallhöjd för sena återbud, så vi kan inte gå under. Vi tror att det kan fungera med något fler, men börjar försiktigt och kan tänka oss att öka år två när konceptet satt sig mer. De flesta ska tala eller bidra på annat mycket konkret sätt. Vi planerar för ett spår, med möjliga breakouts för gruppdiskussioner eller labbande. Blir antalet talare oväntat högt kanske vi kan ha ett och ett halvt spår. Om vi behöver gallra bland deltagare som inte bidrar så försöker vi premiera AWS-intresse, så att även oerfarna kan komma med.
En större sal med lektions- eller u-möblering samt tre mindre gruppdiskussions/labbrum är vår bedömning av lokalbehovet. Bra väder gör att gruppdiskussioner/labbande kan ske utomhus, förstås.
Vi planerar för två dagar fre-lör, vilket blir en bra avvägning mellan inkomstbortfall och att inkräkta på folks familjeliv.
Vi kommer hålla en öppen CFP men också ligga på konsulter med känd aktuell AWS-erfarenhet att skicka in bidrag. Särskild ansträngning kommer att läggas på att få bidrag från kontor utanför Stockholm. Vi vill att konsulter som inte ser sig som experter på AWS ska ha modet att bidra vilket kan leda att de känner sig mer beredda att tala om AWS på koko. Det kan vara ett sätt att testa idéer i halvbakad form för att se om de går att utveckla till koko.
Vi har diskussioner med AWS om att få med oss en resurs från AWS som kan hålla en s.k. JAM inom exempelvis säkerhet. En JAM är en slags workshop/lab/tävling som är 2h-4h. Vi har diskuterat kring en om säkerhet i AWS. Vi har tolkat AWS som att de står för kostnaden (inkl handledare). Vi tror detta skulle vara ett bra tillfälle. Det krävs minst 20 deltagare.
Vi ser gärna att konferensen inte ligger för nära en ordinarie koko så att den mentala förberedelsetiden inte inkräktar på den för koko. Den bör inte heller ligga för nära efter en ordinarie koko, av liknande skäl. Därför ser vi att skiftet augusti/september är bra (konkret helgerna 30-31/8 eller 6-7/9 i första hand). Det ger också sommaren som tid att gå och grunna på vad man vill tala om, samtidigt som folk har haft tid att komma tillbaks från sommarsemestrarna.
Vi kommer att välja ämnen och talare för att balansera mellan erfarenhetsnivåer och ämnen och i möjligaste mån mellan kontoren.
Please note that Sessionize is not responsible for the accuracy or validity of the data provided by speakers. If you suspect this profile to be fake or spam, please let us know.
Jump to top