Speaker

Szymon Lasota

Szymon Lasota

Cloud Architect @ Lingaro

Cloud Architect @ Lingaro

Warsaw, Poland

Since the beginning of my career I’m working with data, mainly in Microsoft technologies. For the last few years I’m focusing on Azure, both in professional and private projects.
I'm MCT with few certificates in Azure (Architect, Admin, Database Administrator, Data Engineer) providing internal and external trainings/sessions.

Od początku swojej kariery w IT pracuję z rozwiązanymi Data, używając przede wszystkim technologii Microsoftu. Zajmowałem się rozwiązaniami ETL, Data Quality, Business Inteligence zarówno w małych organizacjach jak i dla międzynarodowych klientów.
W ciągu ostatnich kilku lat, koncentruję się na MS Azure, zarówno profesjonalnie jak i w prywatnych przedsięwzięciach.
Obecnie specjalizuję się w dostarczaniu rozwiązań dla dużych korporacji, zarówno dla tych które posiadają dobrze zarządzane środowisko chmurowe, jak i wiekowe środowiska Legacy. Zapewniam ekspertyzę między innymi w takich obszarach jak: infrastruktura chmurowa dla rozwiązań analitycznych, replikacja real-time czy też migracja do chmury.

Area of Expertise

  • Information & Communications Technology

Topics

  • Azure
  • Azure SQL
  • Microsoft SQL Server
  • power bi
  • Database and Cloud
  • DevOps
  • Azure DevOps
  • Cloud Architecture

Sessions

Azure SQL administration and monitoring - how DBA role in Cloud has changed en

Introducing Azure SQL by Microsoft was quite a game changer for DBA world. Not only with engine running in cloud, a lot of maintenance and configuration elements were lifted from us, while at the same time other responsibilities arises. Make no mistake – PaaS Database, being managed by Azure, still requires DBA care and attention to keep it running with high performance and without unnecessary costs.
Azure offers a lot of new tools (from DBA perspective), sometimes in familiar flavor, that provides wide range of options integrated natively in Cloud environment.
During this session I would like us to go thru Log Analytics with Metrics and Intelligent Insights, Query Performance Insights, Adaptive alerting, SQL Insights in Azure Monitor and many more components that are Cloud DBA’s day to day landscape.

Azure SQL HA/DR can be easy en pl

There are multiple ways to replicate your data in Azure in a very simple way, and you might even already have possibility to offload you reporting workloads without knowing it.
This session will explain and show in example what Azure can offer for your SQL to achieve High Availability, Disaster Recovery or just move away reporting from your production instances.

Rewolucyjny rok 2022 dla Azure SQL Managed Instance pl

Azure SQL Managed Instance początkowo miało tylko pomagać w migracjach do chmury w stylu lift and shift. Jednak na przestrzeni lat produkt ten stał się istotnym zasobem PaaS na platformie Microsoftu. W roku 2022 wiele wyczekiwanych funkcjonalności, których brak był często ogromnym utrudnieniem lub generatorem niepotrzebnych kosztów – zostały wprowadzone zgodnie z obietnicami Product Teamu. Na tej sesji przybliżę najważniejsze z tych nowości (takich jak: Start/Stop, dev/test pricing, szybszy provisioning, uproszczenie konfiguracji sieciowej), tłumacząc czemu one są ważne i jak zmieniają sposób pracy z Managed Instance. Oczywiście nie zabraknie demo.

SQL feat. Rest API call - nowe niesamowite możliwości pl

Niedawno wprowadzona funkcjonalność do baz Azure SQL: Azure SQL Database External REST Endpoints bez dwóch zdań może zmienić i uprościć wiele procesów. Dzięki niej możemy w bezpośredni sposób z kodu T-SQL wywoływać przeróżne RESTowe API. Koniec ze skomplikowanymi i asynchronicznymi procesami, które próbowały zapewnić nam osiągnięcie zbliżonego efektu przyczynowo (na bazie) – skutkowego (w zewnętrznych aplikacjach). Na podstawie kilku przykładów – zaprezentuje konfiguracje i potencjalne wykorzystanie tej nowej funkcjonalności.

Azure SQL HA/DR może być proste en pl

Bazodanowe serwery produkcyjne systemów transakcyjnych muszą działać stabilnie i niezawodnie pod presją ich zwyczajowych worklaodów, operacji maintenance’owych, ale również Ad-hoc’owych zapytań Analityków i ludzi biznesu. Szczególnie trudne jest to on-premisses, gdy nie mamy chmurowego suwaka, który zwielokrotni naszą moc obliczeniową na życzenie. Na ratunek mogą przyjść tutaj liczne rozwiązania do replikacji danych, nie tylko dla projektów już istniejących w chmurze, ale również pozwalające na łatwe stworzenie hybrydowej integracji Cloud – On-prem.
Możliwości rozbicia danych na różne regiony czy tworzenie replik tylko do odczytu dla raportowania utrzymując przy tym wszystkim synchronizację real-time wydaje się być trudnym zadaniem - nic bardziej mylnego 😊
Postaram się przedstawić najważniejsze metody i zastosowania dla replikacji danych na przykładzie Microsoft Azure, a także jak za jej pomocą możemy usprawnić migrację, osiągając „Zero Downtime”.

Intro for SQL DBA in Azure en

Part 1
Installation and Configuration
Database Settings
Monitoring
Part 1.5
Azure IaaS SQL Server
Part 2
Backups
Security
Automation
Part 3
Azure SQL Administration and Monitoring

Intro to SQL Server Transactional Replication en

Why we replicate data?
Replication methods overview
SQL Server Replication types
Transactional Replication details
Setting up Transactional Replication (Demo)
Monitoring, maintenance and troubleshooting
Best practices
Advanced configuration of TR (+Demo)
How it works under the hood (+Demo)

All about PowerBI Gateways en

What, Why, When and How?
Connections and common challenges
Access Management
SSO to AD and Azure AD
Monitoring, Performance, Maintenance, Troubleshooting

CICD dla ADF w 30min pl

Wiele osób pracujących z Azure Data Factory często nie zdaje sobie sprawy w jak prosty i szybki sposób może nie tylko udostępnić swoje rozwiązanie dla kolaboracji z zespołem ale również bezpiecznie i w kontrolowany sposób promować poszczególne funkcjonalności na wyższe środowiska.
CI/CD w ADF przeszło długą drogę i metod implementacji jest wiele, jednak dzięki nie tak dawnym zmianom od Microsoftu proces ten jest znacznie przyjaźniejszy dla użytkowników.
Na sesji przedstawię jak dla pustego projektu ADF rozpocząć wersjonowanie wraz z setupem procesu CI/CD, oraz jak zadbać o to żeby działał on dalej z każdą zmianą w zmiennych czy przy dodawaniu nowych pipeline’ów.

Azure Managed Instance Link - rewolucja w przenoszeniu danych do chmury pl

Azure Managed Instance Link nie tylko pozwala nam na szybką i łatwą migracje danych do Azure, ale również replikowanie onprem w czasie rzeczywsitym oraz tworzenie hybrydowych rozwiązań HADR. "Link" w kilku prostych krokach(w porównaniu do tego co było dostepne dotychczas) otwiera dla naszych danych onprem cały potencjał Azure. Zobaczmy jak to działa w praktyce ;)

ADF Best Practices en

Source Control
Naming convention, descriptions
Parameters, Variables, string interpolation
Generic Data Factory
Timeouts, Scheduling, Concurrency
API (web activity) power
Alerting
Monitoring
Costs
Some other small topics

Introduction to Azure Monitor en

What is Azure Monitor? And why do I care?
Devops ;)

Azure Monitor helps you maximize the availability and performance of your applications and services. It delivers a comprehensive solution for collecting, analyzing, and acting on telemetry from your cloud and on-premises environments. This information helps you understand how your applications are performing and proactively identify issues affecting them and the resources they depend on.

Just a few examples of what you can do with Azure Monitor include:
Detect and diagnose issues across applications and dependencies with Application Insights.
Correlate infrastructure issues with VM insights and Container insights.
Drill into your monitoring data with Log Analytics for troubleshooting and deep diagnostics.
Support operations at scale with smart alerts and automated actions.
Create visualizations with Azure dashboards and workbooks.
Collect data from monitored resources using Azure Monitor Metrics.
Investigate change data for routine monitoring or for triaging incidents using Change Analysis.

Azure SQL CICD with SSDT en

Azure devops with State-based delivery deployments

Data Catalog - jak zrozumieć i zarządzać danymi z MS Purview pl

W dzisiejszych czasach nie tylko ilość danych ale i systemów, procesów oraz narzędzi często wymyka się spod kontroli. Starając się to wszystko usystematyzować, przypisujemy właścicieli dla Data Assetów oraz powołujemy Data Stewardów. Równocześnie musimy pamiętać o udostępnianiu informacji o metadanych, relacjach i definicjach dla analityków, developerów i użytkowników. Bez odpowiednich narzędzi jest to karkołomne zadanie, na szczęście na rynku jest coraz więcej rozwiązań, które nam mogą w tym pomóc. Microsoft, nie pozostając w tyle, rozwija Purview - które weźmiemy dzisiaj na tapetę.
Na tej sesji chciałem przedstawić kilka kluczowych możliwości jakie oferuje nam Data Catalog w Microsoft Purview, między innymi:
- połączenie Databricks Unity Catalog (w szczególności Linage)
- integracja z Azure Data Factory
- Azure SQL i ADLS
Za pomocą praktycznych demonstracji, mam nadzieję zwrócić uwagę na to jak istotne jest odpowiednie zarządzanie swoimi danymi w dużych i średnich organizacjach.

Monitorowanie i optymalizacja Azure SQL - długa droga do Database Watcher pl

Database Watcher – czyli najnowsze rozwiązanie Microsoftu do monitorowania i optymalizacji Azure SQL pojawił się całkiem niedawno na rynku, choć tak naprawdę jest to już trzecie podejście do wdrożenia tej funkcjonalności.

Wprowadzenie Azure SQL przez Microsoft było sporym przełomem dla świata administratorów i developerów baz danych. Ze względu na silnik działający w chmurze, dużo elementów konserwacji i konfiguracji zostało przed nami ukrytych, oferując nam w zamian zupełnie nowe sposoby na optymalizacje wydajności bazy danych. Nie ma co się oszukiwać - baza danych PaaS, zarządzana przez Azure, nadal wymaga troski i uwagi, aby działać z wysoką wydajnością i bez niepotrzebnych kosztów. Dlatego takie rozwiązanie jak Database Watcher przydaje się nie tylko DBA ale może wspierać pracę dev/dataOpsów jak i zwykłych developerów czy analityków, np. aby kontrolować plany wykonania kwerend czy też minimalizować obciążenie logu transakcyjnego.

Poprzednicy Database Watcher, czyli: Azure SQL Analytics i SQL Insights nigdy nie wyszli z preview, więc warto przyjrzeć się jak najnowsze rozwiązanie prezentuje się w boju i jakie są jego rokowania.

Zaawansowane metody orchkiestracji w Azure Data Factory pl

Azure Data Factory jako narzędzie do ETL, orkiestracji i kopiowania danych od lat sprawdza się znakomicie. Mamy też coraz więcej możliwości tworzenia triggerów dla pipeline'ów jednak w przypadku implementacji wielu zależności i bardziej skomplikowanej logiki możemy natrafić na ścianę.

W trakcie tej sesji chciałby pokazać w jaki sposób możemy obejść limitacje ADF, wykorzystując Eventy generowane natywnie przez Azure Monitor do wzbogacania naszych możliwości orkiestracji językiem KQL.

Proste zastosowanie Azure Alerts, Log Analytics, Event Grida oraz Logic Apps może przynieść niesamowite efekty, co przedstawię na przykładach orkiestracji eventowej, które wykorzystuję na codzień na produkcji.

Szymon Lasota

Cloud Architect @ Lingaro

Warsaw, Poland

Please note that Sessionize is not responsible for the accuracy or validity of the data provided by speakers. If you suspect this profile to be fake or spam, please let us know.

Jump to top